Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.














The Hotpoint HDE6VDC2B1 60cm Double Oven Electric Cooker in black is a versatile and efficient appliance that will make cooking a breeze. With two ovens, a grill, and four electric hobs, you'll have plenty of space and options to prepare delicious meals for your family and friends.
Key features of the Hotpoint HDE6VDC2B1 include:
- Two ovens for multi-tasking and cooking different dishes simultaneously
- Four electric hobs for precise temperature control and quick heating
- Grill function for added versatility in cooking options
- Easy-to-clean enamel interior for hassle-free maintenance
- LED display for easy monitoring and control of cooking settings
| Hob Type | Ceramic |
|---|---|
| Brands | Hotpoint |
| GTIN | 5054645729692 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | A |
| Model Number | HDE6VDC2B1 |
| Promotional Offers | Win26 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Cooker |
| Colour | Black |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Top Oven Capacity | 38 L |
| Net Main Oven Capacity | 75 L |
| Oven Type | Fan |
| Oven Accessories | 3 Grids |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 4 |
| Type of Grill/Griddle | Electric |
| Warranty Information | registration required*to activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register-my-appliance |
| Weight | 54.7 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 58.5 kg |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Control Type | Mechanical and Electronic |
| Cooking Element 4 Power | 1.2kW |
| Cooking Element 3 Power | 1.7kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.2kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.7kW |
| Door Material | Glass |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Halogen and incandescent |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Main Oven Type | Fan |
| Levelling Legs | Yes |
| Key Feature 1 | Multiflow technology |
| Key Feature 2 | Catalytic liners |
| Key Feature 3 | Precision Temperature Control |
| Main Oven Features | Multiflow technology & precision temperature control |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Multiflow technology, Catalytic liners, Precision Temperature Control |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | Electronic |
| Height | 90 cm |
| Amp Rating | 43.7 Amp |
| Approximate Width (cm) | 60 |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Number of ovens | Double Oven |



