Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.














Introducing the Hotpoint HOEU25CZXUK 59.5cm Built In Electric Single Oven in sleek Stainless Steel finish. This oven combines style and functionality to provide a great cooking experience for your kitchen.
Key Features:
- Large 71 litre capacity - perfect for cooking multiple dishes at once
- Energy efficient A energy rating - helps save on energy costs
- Multi-function oven with various cooking modes for versatile cooking options
- Easy to use touch controls for simple operation
- Grill function for added cooking flexibility
| Brands | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645725984 |
| Colour | Stainless Steel |
| Energy Rating | A |
| Model Number | HOEU25CZXUK |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Single Oven |
| Colour | Stainless Steel |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Accessories | 1 Grid, Tray |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 4 |
| Type of Grill/Griddle | Turbo Grill |
| Warranty Information | registration required*to activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register-my-appliance |
| Weight | 25.9 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Weight | 27.2 kg |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Shipping Height | 67 cm |
| Control Type | Electronic |
| Door Material | Glass |
| Depth | 55.1 cm |
| Additional Information | Digital display |
| Interior Light Type | Halogen |
| Input Voltage | 240 v |
| Installation Type | Built In |
| Key Feature 4 | Click&Clean - Keep your oven door sparkling with the effortless Click&Clean. |
| Key Feature 1 | Multiflow - Achieve great bakes no matter where you place your food in the oven. |
| Key Feature 2 | Easy Grill - The smart, innovative way to grill. |
| Key Feature 3 | Catalytic liners - Spend more time cooking and less time cleaning. |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Product Range | Single Ovens |
| Oven Lining Type | Catalytic |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | Electronic |
| Height | 59.5 cm |
| Amp Rating | 13 |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 55.1cm |
Hotpoint HOEU25CZXUK 59.5cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
✓ In Stock



