Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
























| Number of Burner/Zones | 4 |
|---|---|
| Brands | Hotpoint |
| GTIN | 5054645043217 |
| Model Number | HR724BH |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Black |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 86 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Height | 13 cm |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 51 cm |
| Additional Information | Set your ideal time for your preparation according to your needs. |
| Child Lock | Yes |
| Height (cm) | 4.6 cm |
| Key Feature 1 | 9 Power levels |
| Key Feature 2 | Easy to clean glass surface |
| Key Feature 3 | Residual Heat Indicator |
| Features | 9 Power levels, Easy to clean glass surface, Residual Heat indicator |
| Approximate Width (cm) | 77 |
| Product Dimensions | 4.6cm x 77cm x 51cm |
| Construction type | Built-in |
| Energy input | Electric |
| Width of the product | 770 mm |
| Height of the product | 46 mm |
| Depth of the product | 510 mm |
| Height of the packed product | 130 mm |
| Width of the packed product | 860 mm |
| Depth of the packed product | 600 mm |
| Net weight | 12 kg |
| Gross weight | 13 kg |
| Product Image | DG201672154.jpg |
| Electrical connection rating | 5500 W |
| Number of electric cooking zones | 4.0 |
| Number of radiant plates | 4.0 |
| Energy consumption of 1st heating element calculated per kg | 194 Wh/kg |
| Energy consumption of 3rd heating element calculated per kg | 194 Wh/kg |
| Consumption of the electric hob | 194 Wh/kg |
| Energy consumption of 2nd heating element calculated per kg | 194 Wh/kg |
| Energy consumption of 4th heating element calculated per kg | 194 Wh/kg |
| Controls | Touch |
Hotpoint HR724BH 77cm Ceramic Hob - Black
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability


