Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.


























The Hotpoint NDB9635BSUK Freestanding Washer Dryer in black is a versatile and efficient appliance that combines washing and drying capabilities in one unit. With a generous 9kg washing capacity and 6kg drying capacity, this washer dryer is perfect for medium to large households.
Key features of the Hotpoint NDB9635BSUK Freestanding Washer Dryer include:
- 9kg washing capacity and 6kg drying capacity
- Multiple wash programs for different fabric types and stain levels
- Rapid Wash function for quick cleaning in just 30 minutes
- Digital display for easy program selection and monitoring
- Anti-allergy program to remove allergens from clothes
- Delay timer for convenient scheduling of laundry cycles
- Energy efficient with an A energy rating
| Brands | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645651870 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | D |
| Model Number | NDB9635BSUK |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Colour | Black |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Noise Level - Spinning | 75 dB |
| No. of Programmes | 17 |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warranty |
| Weight | 66 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Weight | 67.5 kg |
| Shipping Depth | 60.5 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 54 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 4 | Steam Hygeine with antivirus |
| Key Feature 1 | Anti-Stain technology |
| Key Feature 2 | 3 Wash & Dry cycles |
| Key Feature 3 | Steam Refresh |
| Features | Anti-Stain technology, 3 Wash & Dry cycles, Steam Refresh, Steam Hygeine with antivirus |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Capacity (kg) | 9kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Drying (kg) | 6 kg |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 54cm |
Hotpoint NDB9635BSUK 9kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer - Black
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability



