Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.















The Hotpoint NSWF946BSUK Freestanding Washing Machine is a high-quality appliance that will make laundry day a breeze. With a spacious 9kg capacity, it is perfect for large households and can easily handle bulky items like bedding and towels. The washing machine has an energy efficiency rating of A+++, helping you save money on your energy bills while being environmentally friendly.
- 9kg capacity - perfect for large households
- A+++ energy efficiency rating
- Multiple wash programs for different fabric types
- Rapid option for quick washes
- Anti-allergy cycle to remove allergens from clothing
- Delay timer so you can schedule your laundry for when it's convenient for you
| Discontinued Stockmessage Override | Stock Arriving Soon<br>Contact Us To Reserve Today |
|---|---|
| Brands | Hotpoint |
| GTIN | 869991690850 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | A |
| Model Number | NSWF946BSUK |
| Promotional Offers | Top Picks |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | Black |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes | Mixed, Eco 40-60, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Anti Allergy, Spin & Drain, Rinse & Spin, Baby, 20 degrees, Duvet, White, 30 Min, Full Load 45min, Anti Stain 40 degrees |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 74.2 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Shipping Weight | 75.8 kg |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Control Type | Dial |
| Depth | 60.5 cm |
| Depth with Door Open | 104.3 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Say goodbye to stains & pre-treatment with our dedicated Antistain programme, Wash a full load in just 45 minutes without compromising on performance, Remove allergens from your wash and protect sensitive skin, Rapid Option - Allows you to reduce the |
| Annual Energy Rating(kWh) | 49 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 1 | Anti Stain 40 |
| Key Feature 2 | Full Load 45 |
| Key Feature 3 | Anti Allergy |
| Features | Anti Stain 40, Full Load 45, Anti Allergy |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Capacity (kg) | 9kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 60.5cm |
| Construction type | Free-standing |
| Approval certificates | CE,UKCA,UL_EU |
| Length of electrical supply cord | 120 cm |
| Width of the product | 595 mm |
| Height of the product | 850 mm |
| Depth of the product | 605 mm |
| Height of the packed product | 890 mm |
| Width of the packed product | 645 mm |
| Depth of the packed product | 670 mm |
| Net weight | 74.2 kg |
| Gross weight | 75.8 kg |
| Door hinge | Left |
| Electrical connection rating | 1850 W |
| Installation type | Free-standing |
| Energy Efficiency Index for the washing cycle | 51.8 |
| Energy consumption in kWh per kg per cycle of eco 40-60 programme | 0.493 kWh/cycle |
| Maximum capacity in kg | 9.0 kg |
| Spin-drying efficiency class of eco 40-60 programme | B |
| Washing efficiency index eco 40-60 programme | 1.031 |
| Duration of eco 40-60 wash cycle in hours and mins at half capacity | 170 |
| Duration of eco 40-60 wash cycle in hours and mins at quarter capacity | 130 |
| Duration of eco 40-60 programme in hours and mins at rated capacity | 225 |
| Weighted energy consumption in kWh per 100 washing cycles of eco 40-60 programme | 49 kWh/100 cycles |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Spin speed options | Variable |
| Anti-crease function | Yes |
| Door opening | Handle |
| Drum volume | 62 l |
| Drum material | SS |
| Automatic programmes | Yes |
| Standard 60 °C programme | 60° Cotton |
| Standard 40 °C programme | 40° Cotton |
| Washing performance class | A |
Hotpoint NSWF946BSUK Freestanding Washing Machine
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability



