Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.



























The Hotpoint NSWF946GGUK Freestanding Washing Machine is a top-of-the-line appliance that will revolutionize the way you do laundry. With a sleek graphite finish and a large 9kg capacity, this washing machine is perfect for families and households with heavy laundry loads.
Key features of the Hotpoint NSWF946GGUK Freestanding Washing Machine include:
- 9kg capacity - ideal for large households or families with heavy laundry loads
- 1400 rpm spin speed - ensures clothes come out drier, reducing drying time
- 16 wash programs - offers a variety of options for different fabric types and soil levels
- Steam hygiene cycle - removes 99.9% of bacteria and allergens for a thorough clean
- Delay timer - allows you to set the washing machine to start at a convenient time
| Brands | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645687619 |
| Colour | Graphite |
| Energy Rating | A |
| Model Number | NSWF946GGUK |
| Promotional Offers | free install |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | Graphite |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes | Mixed, Eco 40-60, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Anti Allergy, Spin & Drain, Rinse & Spin, Baby, 20 degrees, Duvet, White, 30 Min, Full Load 45min, Anti Stain 40 degrees |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 74.2 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Shipping Weight | 75.8 kg |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Control Type | Digital |
| Depth | 60.5 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Antistain 40 - Say goodbye to stains & pre-treatment with our dedicated Antistain programme , Full Load 45 - Wash a full load in just 45 minutes without compromising on performance , Anti Allergy - Remove 99.9%* of allergens from your wash and protect |
| Annual Energy Rating(kWh) | 49 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Anti Stain 40 |
| Key Feature 2 | Full Load 45 |
| Key Feature 3 | Rapid option |
| Features | Anti Stain 40, Full Load 45, Rapid Option |
| Colour Group | Grey |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Capacity (kg) | 9kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 60.5cm |
Hotpoint NSWF946GGUK Freestanding Washing Machine
✓ In Stock



