Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.


























The Hotpoint NSWF946WUK Freestanding Washing Machine is a high-quality appliance designed to make laundry day a breeze. With a generous 9kg capacity, this washing machine is perfect for families or households with large amounts of laundry to tackle.
Key features of the Hotpoint NSWF946WUK Freestanding Washing Machine include:
- 9kg capacity - ideal for larger loads or big families
- 1400rpm spin speed - helps to reduce drying time for your clothes
- Steam Hygiene function - removes bacteria and allergens from your laundry
- Rapid option - allows you to wash a smaller load in just 30 minutes
- Delay timer - lets you schedule your wash cycle to start at a convenient time
| Brands | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 869991687450 |
| Colour | White |
| Energy Rating | A |
| Model Number | NSWF946WUK |
| Promotional Offers | Summer Sale |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | White |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes | Mixed, Eco 40-60, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Anti Allergy, Spin & Drain, Rinse & Spin, Baby, 20 degrees, Duvet, White, 30 Min, Full Load 45min, Anti Stain 40 degrees |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 74.2 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Shipping Weight | 75.8 kg |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Control Type | Digital |
| Depth | 60.5 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Antistain 40 - Say goodbye to stains & pre-treatment with our dedicated Antistain programme , Full Load 45 - Wash a full load in just 45 minutes without compromising on performance , Anti Allergy - Remove 99.9%* of allergens from your wash and protect |
| Annual Energy Rating(kWh) | 49 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Anti Stain 40 |
| Key Feature 2 | Full Load 45 |
| Key Feature 3 | Rapid option |
| Features | Anti Stain 40, Full Load 45, Rapid Option |
| Colour Group | White |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Capacity (kg) | 9kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 60.5cm |
Hotpoint NSWF946WUK Freestanding Washing Machine
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability



