Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.










| Brands | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 869991654140 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | C |
| Model Number | NSWM864CBSUKN |
| Capacity (kg) | 8kg |
| Spin Speed | 1600 |
| Construction type | Free-standing |
| Approval certificates | CE,UKCA,UL_EU |
| Length of electrical supply cord | 120 cm |
| Width of the product | 595 mm |
| Height of the product | 850 mm |
| Depth of the product | 605 mm |
| Height of the packed product | 890 mm |
| Width of the packed product | 645 mm |
| Depth of the packed product | 670 mm |
| Net weight | 70.9 kg |
| Gross weight | 72.5 kg |
| Door hinge | Left |
| Electrical connection rating | 1850 W |
| Installation type | Free-standing |
| Energy Efficiency Index for the washing cycle | 69 |
| Energy consumption in kWh per kg per cycle of eco 40-60 programme | 0.627 kWh/cycle |
| Maximum capacity in kg | 8.0 kg |
| Spin-drying efficiency class of eco 40-60 programme | A |
| Washing efficiency index eco 40-60 programme | 1.031 |
| Duration of eco 40-60 wash cycle in hours and mins at half capacity | 165 |
| Duration of eco 40-60 wash cycle in hours and mins at quarter capacity | 140 |
| Duration of eco 40-60 programme in hours and mins at rated capacity | 215 |
| Weighted energy consumption in kWh per 100 washing cycles of eco 40-60 programme | 63 kWh/100 cycles |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Spin speed options | Variable |
| Anti-crease function | Yes |
| Door opening | Handle |
| Drum volume | 54 l |
| Drum material | SS |
| Automatic programmes | Yes |
| Standard 60 °C programme | 60° Cotton |
| Standard 40 °C programme | 40° Cotton |
| Capacity cotton | 8.0 kg |
| Washing performance class | A |
Hotpoint NSWM864CBSUKN 8Kg 1600 Spin Washing Machine
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability



