Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.











| Number of Burner/Zones | 4 |
|---|---|
| Brands | Hotpoint |
| GTIN | 5054645592159 |
| Model Number | TB3977BBF |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Ceramic Hob |
| Colour | Black |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 51 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Height (cm) | 54 cm |
| Key Feature 1 | Combi Duo function |
| Key Feature 2 | Direct Access Touch Control |
| Key Feature 3 | My Menu |
| Features | Combi Duo function, Direct Access Touch Control, My Menu |
| Approximate Width (cm) | 77 |
| Product Dimensions | 54cm x 77cm x 51cm |
| Construction type | Built-in |
| Energy input | Electric |
| Approval certificates | CE |
| Length of electrical supply cord | 120 cm |
| Width of the product | 770 mm |
| Height of the product | 54 mm |
| Depth of the product | 510 mm |
| Height of the packed product | 120 mm |
| Width of the packed product | 850 mm |
| Depth of the packed product | 600 mm |
| Net weight | 10.4 kg |
| Gross weight | 11.4 kg |
| Electrical connection rating | 7200 W |
| Automatic programmes | Yes |
| Number of electric cooking zones | 4.0 |
| Number of induction plates | 4.0 |
| Energy consumption of 1st heating element calculated per kg | 206 Wh/kg |
| Energy consumption of 3rd heating element calculated per kg | 198 Wh/kg |
| Number of indicators | 4.0 |
| Consumption of the electric hob | 190 Wh/kg |
| Energy consumption of 2nd heating element calculated per kg | 179 Wh/kg |
| Energy consumption of 4th heating element calculated per kg | 176 Wh/kg |
| Controls | Touch |
Hotpoint TB3977BBF Induction Hob
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability


