Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
























| Brands | Indesit |
|---|---|
| GTIN | 8050147664230 |
| Energy Rating | D |
| Model Number | BIWDIL861485 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Integrated Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Noise Level - Washing | 70 dB |
| Weight | 66 kg |
| Water Consumption | 48 L |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Width | 59.5 cm |
| Shipping Weight | 68 kg |
| Shipping Depth | 89 cm |
| Shipping Height | 64.5 cm |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Control Type | Button |
| Display Type | LED |
| Depth | 54.5 cm |
| Annual Energy Rating(kWh) | 55 kWh |
| Installation Type | Integrated |
| Height (cm) | 81.5 cm |
| Key Feature 1 | Push&Go technology |
| Key Feature 2 | Express 60 cycle |
| Key Feature 3 | Water Balance+ |
| Features | Push&Go technology, Express 60 cycle, Water Balance+ |
| Capacity (kg) | 8kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Drying (kg) | 6 kg |
| Product Dimensions | 81.5cm x 595cm x 54.5cm |
Indesit BI WDIL 861485 BIWDIL861485 8kg/6kg 1400 Spin Integrated Washer Dryer
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability



