Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
















| Split | 50/50 |
|---|---|
| Brands | Indesit |
| Colour | White |
| Energy Rating | F |
| Model Number | IBC185050F1 |
| Discontinued Status | discontinued |
| Promotional Offers | Ex Display |
| Product Category Group | White Goods |
| Noise Level | 38 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 145 L |
| Net Freezer Capacity | 85 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 52.1 kg |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Shipping Weight | 56.4 kg |
| Shipping Depth | 57.7 cm |
| Shipping Height | 183.4 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | Sliding hinge (kit included), Internal button controls, Single Thermostat, Recess dimensions 177.3 x 56 x 56 cm (H x W x D) |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N-T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Height (cm) | 177 cm |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 2 | FreshSpace drawer |
| Key Feature 3 | Airflow Cooling |
| Features | No Frost technology, FreshSpace drawer, Airflow Cooling |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 54.5cm |
Indesit IBC185050F1 Built-In No Frost Fridge Freezer
Hurry, last few remaining at this price




