Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.


















Main Features
- Product Group: Washing machine
- Construction Type: Free-standing
- Installation Type: Free-standing
- Removable Work Top: No
- Loading Type: Front loader
- Main Colour of Product: White
- Electrical Connection Rating: 1850 W
- Current: 13 A
- Voltage: 220-240 V
- Frequency: 50 Hz
- Length of Electrical Supply Cord: 120 cm
- Plug Type: UK
- Height of the Product: 850 mm
- Width of the Product: 595 mm
- Depth of the Product: 540 mm
- Net Weight: 67.3 kg
Technical Features
- Automatic Programmes: Yes
- Spin Speed Options: Variable
- Skip Spin: Yes
- Weight Measurement: -
- Textile Type Recognition: -
- Degree of Dirtiness Recognition: -
- Foam Control: Yes
- Balance Control: Yes
- Type of Water Protection System: No
- Cold Wash Option: No
- Progress Indicator: LED
- Digital Countdown Indicator: No
- Start Delay Options: One time fixed
- Start Delay Time Max.: 0 h
- Tub Material: N/A
- Drum Volume: 52 l
- Hot & Cold Water Intake?: No
Performances
- Energy Efficiency Class (Regulation (EU) 2017/1369): B
- Weighted Energy Consumption per 100 Cycles: 52 kWh
- Spin-Drying Efficiency Class (EU 2017/1369): B
- Spin Speed of Eco 40-60 Programme at Rated Capacity: 1351 rpm
- Maximum Mass in a Cycle: 7.0 kg
- Water Consumption of Eco Programme per Cycle: 45 l
- Energy Consumption per Cycle of Eco 40-60 Programme: 0.517 kWh
- Power Consumption in Standby Mode: 0.50 W
- Power Consumption in Off-Mode: 0.50 W
- Weighted Remaining Moisture Content: 53.0 %
- Duration of Eco 40-60 Wash Cycle at Rated Capacity: 3:25 (HH:MM)
- Airborne Acoustical Noise Emissions: 76 dB(A)
- Airborne Acoustical Noise Emission Class: B
| Brands | Indesit |
|---|---|
| GTIN | 8050147681114 |
| Colour | White |
| Energy Rating | B |
| Model Number | MTWC71485WUK |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | White |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes | Mixed, Cotton, Synthetics, Silk & Delicates, Wool, Express, Whites, Sport, 20'C, Eco 40-60, Rinse + Spin, Spin + Drain, Eco Cotton |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Noise Level | 76 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 67.3 kg |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 L |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Weight | 68.8 kg |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 54 cm |
| Depth with Door Open | 97.2 cm |
| Additional Information | Rapid 30 |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 1 | 3 Full Load Fast Cycles |
| Key Feature 2 | 8 rapid cycles |
| Key Feature 3 | Water Balance+ |
| Features | 3 Full Load Fast Cycles, 8 rapid cycles, Water Balance+ |
| Colour Group | White |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 85 cm |
| Capacity (kg) | 7kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 54cm |
INDESIT MTWC71485WUK 7kg 1400 Spin Washing Machine - White
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability



