Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £529.00 ▼ |
| Currys | £529.00 ▲ |
| AO | £529.00 ▲ |
| RDO | £529.00 ▲ |
























| Brands | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096592793 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | A |
| Model Number | F2X50S9TBB |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | Black |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes | 12 |
| Power Consumption | 0.5 W |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| Noise Level - Washing | 56 dB |
| Warranty Information | registration requiredwithin 90 days from the date of purchase. |
| Weight | 60 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 63 cm |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Shipping Weight | 63.3 kg |
| Shipping Depth | 56.5 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Dial and Touch |
| Door Opening Angle | 120° |
| Depth | 53.5 cm |
| Depth with Door Open | 103 cm |
| Delay Timer | Yes - 19 Hours |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | LG Counter-Depth MAX™ washing machines offer full capacities in a reduced footprint |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 44 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 4 | AI Direct Drive ? Enhances fabric protection |
| Key Feature 1 | TurboWash360 ? Washes 5kg in 39 minutes |
| Key Feature 2 | Steam Technology ? Reduces allergens 99.99% |
| Key Feature 3 | AI Wash Cycle ? Custom fabric care motions |
| Features | TurboWash360 ? Washes 5kg in 39 minutes, Steam Technology ? Reduces allergens 99.99%, AI Wash Cycle ? Custom fabric care motions, AI Direct Drive ? Enhances fabric protection |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Capacity (kg) | 9kg |
| Spin Speed | 1200 |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 53.5cm |



