Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £549.00 ▼ |
| Amazon UK | £549.00 ▲ |
| Electrical discount UK | £639.00 ▲ |
| Peter Tyson | £639.00 ▲ |
| Spatial Online | £639.00 ▲ |
| Currys | £649.00 ▲ |
| AO | £649.00 ▲ |
| John Lewis | £649.00 ▲ |
| Argos UK | £649.00 ▲ |
| Marks Electrical | £649.00 ▲ |
| Buy it Direct | £649.00 ▲ |
| Very | £649.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £649.00 ▲ |
| RDO | £649.00 ▲ |
| Reliant Direct | £749.00 ▲ |




































| Brands | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806084267696 |
| Colour | White |
| Energy Rating | A |
| Model Number | F4Y513WWLN1 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | White |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Noise Level - Washing | 54 dB |
| Warranty Information | registration requiredwithin 90 days from the date of purchase. |
| Weight | 73 kg |
| Washing Capacity | 13 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 58 L |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Spin Performance Class | A |
| Shipping Weight | 76.8 kg |
| Shipping Depth | 70.5 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Dial and Touch |
| Door Opening Angle | 120° |
| Depth | 66 cm |
| Depth with Door Open | 113 cm |
| Delay Timer | Yes - 23 Hours |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 45 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 4 | 6Motion drum ? delivers a thorough yet gentle clean |
| Key Feature 1 | Steam technology ? removes allergens for cleaner laundry |
| Key Feature 2 | TurboWash feature ? fast 39 minute wash saves time |
| Key Feature 3 | AI Direct Drive ? adaptive care to protect fabric quality |
| Features | Steam technology ? removes allergens for cleaner laundry, TurboWash feature ? fast 39 minute wash saves time, AI Direct Drive ? adaptive care to protect fabric quality, 6Motion drum ? delivers a thorough yet gentle clean |
| Colour Group | White |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Capacity (kg) | 13kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 66cm |



