Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £74.00 ▼ |
| Currys | £74.00 ▲ |
| AO | £74.00 ▲ |
| Marks Electrical | £74.00 ▲ |
| Buy it Direct | £74.00 ▲ |
| Spatial Online | £84.00 ▲ |
| Amazon UK | £93.00 ▲ |
| Electrical discount UK | £104.00 ▲ |


































| Brands | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096578414 |
| Model Number | MS2042D |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Colour | Black |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Microwave Power | 700 W |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Number of Power Levels | 5 |
| Turntable Diameter | 24.5 cm |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Weight | 9.1 kg |
| Shipping Width | 54 cm |
| Shipping Weight | 10.2 kg |
| Shipping Depth | 38.6 cm |
| Shipping Height | 29.2 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 32 cm |
| Additional Information | Defrost/Reheat Function |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Internal Depth | 29.4 cm |
| Internal Height | 20.4 cm |
| Internal Width | 31.7 cm |
| Key Feature 4 | Child safety lock ? Secures operation around children |
| Key Feature 1 | Antibacterial Easy Clean coating ? Maintains hygiene effortlessly |
| Key Feature 2 | Stable hexagonal roller ring turntable ? Ensures even cooking |
| Key Feature 3 | One touch control ? Simplifies meal preparation |
| Features | Antibacterial Easy Clean coating ? Maintains hygiene effortlessly, Stable hexagonal roller ring turntable ? Ensures even cooking, One touch control ? Simplifies meal preparation, Child safety lock ? Secures operation around children |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 45.5 cm |
| Height | 25.2 cm |
| Product Dimensions | 25.2cm x 45.5cm x 32cm |
LG MS2042D 20L Microwave Black with Child Lock
✓ In Stock


