Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £949.00 ▼ |
| Currys | £949.00 ▲ |
| John Lewis | £949.00 ▲ |
| Richer Sounds | £949.00 ▲ |
| Electrical discount UK | £949.00 ▲ |
| Marks Electrical | £949.00 ▲ |
| Buy it Direct | £949.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £949.00 ▲ |
| Reliant Direct | £949.00 ▲ |
| Peter Tyson | £949.00 ▲ |
| Spatial Online | £949.00 ▲ |


























| Brands | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096353929 |
| Energy Rating | G |
| Model Number | OLED48C56LB.AEK |
| Promotional Offers | BF25 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40w |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 3.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Warranty Information | 2 year guarantee with additional 3 year warranty (*registration required)lg tv 5 year warranty must be registered by your retailer on a portal provided by domestic & general on behalf of lg |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.8 kg |
| Speakers | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Weight | 20.5 kg |
| Screen Technology | 4K OLED |
| Shipping Depth | 16.2 cm |
| Shipping Height | 73.5 cm |
| Standard Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 144Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 23 cm |
| Depth with Stand | 23 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Additional Information | Ultra Slim Design ? sharp profile, narrow bezels and premium stand |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 67.5 cm |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Key Feature 4 | Immersive entertainment with Dolby Atmos & Vision, VRR, G-sync, and Freesync |
| Key Feature 1 | Advanced ?9 AI processor |
| Key Feature 2 | Perfect Black |
| Key Feature 3 | Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Advanced ?9 AI processor, Perfect Black, Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services, Immersive entertainment with Dolby Atmos & Vision, VRR, G-sync, and Freesync |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| Headphone | Yes |
| HDMI | Yes |
| Screen Size (Inches) | 48 |
| Product Range | 43 to 54 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 107.1 cm |
| Height | 67.5 cm |
| PSTI Compliance | <p>, </p><p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/LGEOLED48C56LBAEK_psti" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 67.5cm x 107.1cm x 23cm |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |



