Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £489.00 ▼ |
| Donaghy Bros | £489.00 ▲ |
| Amazon UK | £489.00 ▲ |
| Marks Electrical | £489.00 ▲ |
| RDO | £489.00 ▲ |

















The Liebherr FCI1624 60cm Static Undercounter Freezer in White is a sleek and efficient appliance that is perfect for any kitchen. With a spacious 108-liter capacity, this freezer provides ample storage space for all your frozen goods. The static cooling system ensures even temperature distribution throughout the freezer, keeping your food fresher for longer.
Key features of the Liebherr FCI1624 60cm Static Undercounter Freezer include:
- 108-liter capacity for plenty of storage space
- Static cooling system for even temperature distribution
- Undercounter design for seamless integration into your kitchen
- Energy-efficient performance to help save on utility costs
- Easy-to-use controls for convenient operation
| Brands | Liebherr |
|---|---|
| GTIN | 4016803094395 |
| Colour | White |
| Energy Rating | C |
| Model Number | FCI1624 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freezer |
| Colour | White |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 36 dB |
| Net Freezer Capacity | 107 L |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Thermostat Available | Yes |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 39.5 kg |
| Shipping Width | 61.7 cm |
| Shipping Weight | 42.2 kg |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 60.7 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 4 | VarioSpace Freezer Drawers |
| Key Feature 1 | SmartFrost |
| Key Feature 2 | FrostProtect |
| Key Feature 3 | SuperFrost |
| Energy Consumption | 110 kWh |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | SmartFrost, FrostProtect, SuperFrost, VarioSpace Freezer Drawers |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7.5 kg |
| Colour Group | White |
| Product Range | Under Counter Freezers |
| Width | 60 cm |
| Height | 85 cm |
| Width (cm) | 60 |
| Defrost Type | Manual |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60.7cm |



