Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.






| Brands | MIDEA |
|---|---|
| GTIN | 6954903818429 |
| Colour | White |
| Energy Rating | E |
| Model Number | MDRB202FGE01 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | White |
| Noise Level | 39 dB |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Total Capacity | 133 L |
| Net Refrigerator Capacity | 91 L |
| Net Freezer Capacity | 42 L |
| Number of Freezer Drawers | 1 |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Warranty Information | register your warranty at https://midea.pacificawarranty.com/welcome. receipt must be retained |
| Weight | 31 kg |
| Shipping Width | 50.5 cm |
| Shipping Weight | 34 kg |
| Shipping Depth | 54.5 cm |
| Shipping Height | 128 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 8 hr |
| Split | 60/40 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 51.1 cm |
| Defrost Type | Low Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | C |
| Climate Class | N-ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 4 | LED Lighting ? Clear view inside fridge |
| Key Feature 1 | Low Frost System ? Reduces ice buildup |
| Key Feature 2 | Digital Control Panel ? Easy temperature setting |
| Key Feature 3 | Adjustable Shelves ? Customise storage space |
| Features | Low Frost System ? Reduces ice buildup, Digital Control Panel ? Easy temperature setting, Adjustable Shelves ? Customise storage space, LED Lighting ? Clear view inside fridge |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 1.9 kg |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 47 cm |
| Height | 124 cm |
| Width (cm) | 50 |
| Defrost Type | Low Frost |
| Product Dimensions | 124cm x 47cm x 51.1cm |
Midea MDRB202FGE01 47cm 60/40 Low Frost Fridge Freezer
✓ In Stock



