Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.










Key features of the Montpellier MTCE50W include:
- Twin cavity design with main oven capacity of 55 litres and secondary oven capacity of 31 litres
- Solid plate hob with four cooking zones for versatile cooking options
- Easy-to-use controls for precise temperature and cooking settings
- Interior light in main oven for easy monitoring of cooking progress
- Easy-to-clean enamel interior for hassle-free maintenance
Overall, the Montpellier MTCE50W is a reliable and efficient electric cooker that offers plenty of cooking space and versatility for your kitchen needs.
| Hob Type | Solid Plate |
|---|---|
| Brands | Montpellier |
| GTIN | 5060617983535 |
| Colour | White |
| Energy Rating | A |
| Model Number | MTCE50W |
| Promotional Offers | BF25 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Electric Cooker |
| Colour | White |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Top Oven Capacity | 31 L |
| Net Main Oven Capacity | 55 L |
| Oven Type | Electric |
| Oven Accessories | Grill Pan |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Weight | 43 kg |
| Shipping Width | 54.5 cm |
| Shipping Weight | 45 kg |
| Secondary Oven Type | Grill |
| Shipping Depth | 68.4 cm |
| Shipping Height | 97.4 cm |
| Control Type | Rotary Knob |
| Depth | 60 cm |
| Hob Element Type | Solid Plate |
| Main Oven Type | Electric |
| Key Feature 1 | Twin Cavity |
| Key Feature 2 | 50cm width |
| Key Feature 3 | Easy Clean Enamel Lining |
| Features | Twin Cavity, 50cm width, Easy Clean Enamel Lining |
| Colour Group | White |
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 50 cm |
| Height | 90 cm |
| Approximate Width (cm) | 50 |
| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
| Number of ovens | Twin Cavity |
Montpellier MTCE50W Montpellier MTCE50W 50cm Twin Cavity Oven Electric Cooker with Solid Plate Hob -
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability



