Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.




























Introducing the Morphy Richards 302010 Steam Flow Turbo Steam Iron, designed to make ironing a breeze with its powerful 2400W steam flow technology. This sleek and stylish iron features a vibrant green color that will add a pop of color to your laundry room.
Key features of the Morphy Richards 302010 Steam Flow Turbo Steam Iron include:
- 2400W steam flow technology for powerful and efficient ironing
- Turbo steam function for stubborn creases
- Ceramic soleplate for smooth gliding over fabrics
- Variable steam settings for customized ironing
- Vertical steam function for steaming hanging garments
| Brands | Morphy Richards |
|---|---|
| GTIN | 5056765400024 |
| Colour | Green |
| Energy Rating | E |
| Model Number | 302010 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Iron |
| Colour | Green |
| Variable Steam | Yes |
| Vertical Steam | Yes |
| Warranty Information | register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Weight | 1.2 kg |
| Shipping Width | 15 cm |
| Shipping Weight | 1.5 kg |
| Shipping Depth | 33.5 cm |
| Shipping Height | 16.5 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Spray | Yes |
| Status Indicators | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Cord Length | 2.5 m |
| Depth | 31 cm |
| Anti-scale | Yes |
| Additional Information | 2400W |
| Anti Drip | Yes |
| Anti-calcium System | Yes |
| Key Feature 1 | 450ml Water Tank |
| Key Feature 2 | Ceramic Soleplate |
| Key Feature 3 | Beaker Included |
| Features | 450ml Water Tank, Ceramic Soleplate, Beaker Included |
| Sole Plate Material | Ceramic |
| Colour Group | Green |
| Product Range | Steam Irons |
| Width | 13.6 cm |
| Height | 15.2 cm |
| Product Dimensions | 15.2cm x 13.6cm x 31cm |



