Morphy Richards 333202 Speed Steam 3000W Steam Generator - Purple
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
10th April 2026
The Morphy Richards 333202 Speed Steam 3000W Steam Generator in Purple is a powerful and efficient steam generator that makes ironing a breeze. With a sleek design and advanced features, this steam generator is perfect for tackling even the toughest wrinkles.
Key features include:
- 3000W power for quick and efficient steam generation
- Ceramic soleplate for smooth gliding over fabrics
- Large 2.2L water tank for longer ironing sessions
- Continuous steam output of up to 120g/min for fast results
- Vertical steam function for refreshing hanging garments
| Brands | Morphy Richards |
|---|---|
| GTIN | 5011832062819 |
| Model Number | 333202 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Iron |
| Colour | Purple |
| Vertical Steam | Yes |
| Warranty Information | 2 year warranty (*registration required)register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Weight | 3.61 kg |
| Shipping Width | 26.4 cm |
| Shipping Weight | 4.87 kg |
| Shipping Depth | 44.4 cm |
| Shipping Height | 32.4 cm |
| Steam Output | 240 g |
| Steam Function | Yes |
| Cord Length | 1.5 m |
| Depth | 39.4 cm |
| Additional Information | 3000W |
| Key Feature 1 | 5.5 Bar Pressure |
| Key Feature 2 | 1.7L Water Tank Capacity |
| Key Feature 3 | Ceramic Soleplate |
| Features | 5.5 Bar Pressure, 1.7L Water Tank Capacity, Ceramic Soleplate |
| Sole Plate Material | Ceramic |
| Colour Group | Purple |
| Product Range | Steam Generator Irons |
| Width | 22.4 cm |
| Height | 26.1 cm |
| Product Dimensions | 26.1cm x 22.4cm x 39.4cm |


