Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.


































4.1" Full Touch TFT Display, Circotherm,
14 functions,
Multipoint Temperature Probe,
1 pair of fully extendible level independent telescopic rails,
Rotating handle, Soft open/close door.
Additional colour specific handle & trim accessory required (sold separately).
| Heading | Description |
|---|---|
| Product Group | Oven |
| Brand | Neff |
| Product Group | Oven/under single oven |
| Family | N70 |
| Internal article number | B58CT67D5B |
| EAN | 4242004245081 |
| Front colour | Black, Stainless steel, Bronze, Anthracite Grey, Deep Black, Metallic Silver |
| Colour/Material door | Black |
| Door opening | Drop down |
| Appliance type | Electric |
| Type of control | Electronic |
| Type of control setting and signalling devices | Full touch control, via App |
| Type of energy | Electricity |
| Energy input | Electric |
| Energy source | Electric |
| Electrical Plug type | No plug |
| Gas connection rating | 3680 W |
| Current | 16 A |
| Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Length of electrical supply cord | 120 cm |
| Plug type | No plug (electrical connection by electrician) |
| Usable volume (of cavity) | 71 L |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption per cycle (conventional) | 0.87 kWh/cycle |
| Energy consumption per cycle (forced air) | 0.69 kWh/cycle |
| Energy efficiency index | 81.2 |
| Noise level | 48 dB(A) re 1 pW |
| Dimensions of the product | 596 x 596 x 548 mm |
| Height of the product | 595 mm |
| Width of the product | 596 mm |
| Depth of the product | 548 mm |
| Height of the packed product | 670 mm |
| Width of the packed product | 650 mm |
| Depth of the packed product | 680 mm |
| Net weight | 39.5 kg |
| Gross weight | 42.1 kg |
| Usable volume | 71 L |
| Cleaning system | Pyrolytic, Hydrolytic |
| Interior light | Yes |
| Type of interior lights | Halogen |
| Integrated cleaning system | Pyrolytic, Hydrolytic |
| Time control | Electronic |
| Timer | Yes |
| Telescopic options | Yes, full extension |
| Oven functions | CircoTherm, CircoTherm Gentle, Top/bottom heat, Top/bottom heat Eco, Hot air grilling, Full surface grill, Centre surface grill, Bread baking setting, Bottom heat, Low-temperature cooking, Dough proving, Keep warm, Pre-heating, Pizza setting |
| Special features | Full touch control, via App, Electronic clock timer, TFT Display, Slide&Hide door, Easy to handle oven door |
| Value class | N90 |
|---|---|
| Brands | Neff |
| GTIN | 4242004266273 |
| Colour | Flex Design |
| Energy Rating | A+ |
| Model Number | B69CS7MY0B |
Neff B69CS7MY0B N 90, Built-In Oven, 60 X 60 Cm, Flex Design
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability




