Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £529.00 ▼ |
| Currys | £529.00 ▲ |
| AO | £529.00 ▲ |
| John Lewis | £529.00 ▲ |
| Marks Electrical | £529.00 ▲ |
| Buy it Direct | £529.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £529.00 ▲ |
| RDO | £529.00 ▲ |
| Argos UK | £669.00 ▲ |




















| Place Setting | 13 |
|---|---|
| Cutlery basket | Yes |
| Value class | N30 |
| Brands | Neff |
| GTIN | 4242004282136 |
| Energy Rating | D |
| Model Number | S153HKX03G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Colour | Stainless Steel |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| No. of Programmes | 5 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 31.6 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Weight | 33.7 kg |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 87 cm |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Flex 1 Baskets. Flex 1 with Flex Cutlery Drawer and Rack Matic. Our Flex 1 Baskets come with two foldable flip tines in the top and bottom basket for easier stacking of different items ? including large dishes or cookware. Our three-stage Rack Matic top b |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Key Feature 1 | ExtraDry Option |
| Key Feature 2 | Extra Speed |
| Key Feature 3 | Chef programme |
| Features | ExtraDry option, Extra Speed, Chef programme |
| Drying Technology | Heat Exchanger |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.5 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/131N" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Construction type | Built-in |
| Length of electrical supply cord | 175.0 cm |
| Width of the product | 598 mm |
| Height of the product | 815 mm |
| Depth of the product | 550 mm |
| Height of the packed product | 870 mm |
| Width of the packed product | 660 mm |
| Depth of the packed product | 670 mm |
| Net weight | 33.1 kg |
| Gross weight | 35.2 kg |
| Product Image | 23543963_S153HKX03G_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 1150 mm |
| USP information 1 | <strong>Flex I Baskets – Foldable elements in the top and bottom baskets for practical loading</strong> |
| USP information 2 | <strong>Noise Level 42dB – Pleasantly quiet at 42dB</strong> |
| USP information 3 | <strong>Info Light – A light projected onto the floor shows you that the dishwasher is in operation.</strong> |
| USP information 4 | <strong>Chef 70°C – The pro programme that vanishes stubborn residues.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | The dishwasher that's practical to load and indicates when it's running. |
| Electrical connection rating | 2400 W |
| Installation type | Full-integrated |
| Is this appliance intended to be built-in | Yes |
| USP information 5 | <strong>Home Connect – Add your dishwasher to your home network and enjoy the infinite possibilities of connected services</strong> |
| Automatic programmes | Yes |
| Capability of wireless communication | Yes, embedded |
| Communication Technology used | wifi |
| Drying system | Heat exchanger |
| Number of different wash temperatures | 5 |
| Number of programmes | 5 |
| Basket with handle | Top basket |
| Column installation | Yes |
Neff S153HKX03G N 30, Fully-Integrated Dishwasher, 60 Cm
✓ In Stock




