Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £455.00 ▼ |
| Donaghy Bros | £455.00 ▲ |
| Currys | £498.00 ▲ |
| Buy it Direct | £499.00 ▲ |
| AO | £499.00 ▲ |




















| Place Setting | 13 |
|---|---|
| Cutlery basket | Yes |
| Value class | N50 |
| Brands | Neff |
| GTIN | 4242004282129 |
| Energy Rating | D |
| Model Number | S175HTX06G |
| Construction type | Built-in |
| Length of electrical supply cord | 175.0 cm |
| Width of the product | 598 mm |
| Height of the product | 815 mm |
| Depth of the product | 550 mm |
| Height of the packed product | 870 mm |
| Width of the packed product | 660 mm |
| Depth of the packed product | 670 mm |
| Net weight | 31.5 kg |
| Gross weight | 35.0 kg |
| Product Image | 23543964_S175HTX06G_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 1150 mm |
| USP information 1 | <strong>Vario Hinge – Install your dishwasher almost anywhere.</strong> |
| USP information 2 | <strong>Flex I Baskets – Foldable elements in the top and bottom baskets for practical loading</strong> |
| USP information 3 | <strong>Info Light – A light projected onto the floor shows you that the dishwasher is in operation.</strong> |
| USP information 4 | <strong>Chef 70°C – The pro programme that vanishes stubborn residues.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | The practical dishwasher indicates when it's running, varioHinge provides solution for special built-in situations. |
| Electrical connection rating | 2400 W |
| Installation type | Full-integrated |
| Is this appliance intended to be built-in | Yes |
| Digital countdown indicator | Yes |
| USP information 5 | <strong>Home Connect – Add your dishwasher to your home network and enjoy the infinite possibilities of connected services</strong> |
| Automatic programmes | Yes |
| Capability of wireless communication | Yes, embedded |
| Communication Technology used | wifi |
| Drying system | Heat exchanger |
| Number of different wash temperatures | 6 |
| Number of programmes | 6 |
| Basket with handle | Top basket |
| Column installation | Yes |
Neff S175HTX06G N 50, Fully-Integrated Dishwasher, 60 Cm, Variable Hinge
✓ In Stock




