Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £741.00 ▼ |
| Donaghy Bros | £741.00 ▲ |
| Currys | £799.00 ▲ |
| AO | £799.00 ▲ |
| John Lewis | £799.00 ▲ |
| Buy it Direct | £799.00 ▲ |






















| Value class | N70 |
|---|---|
| Brands | Neff |
| GTIN | 4242004282143 |
| Energy Rating | B |
| Model Number | S187ZCX03G |
| Construction type | Built-in |
| Length of electrical supply cord | 175.0 cm |
| Width of the product | 598 mm |
| Height of the product | 815 mm |
| Depth of the product | 550 mm |
| Height of the packed product | 880 mm |
| Width of the packed product | 660 mm |
| Depth of the packed product | 670 mm |
| Net weight | 46.2 kg |
| Gross weight | 48.0 kg |
| Product Image | 23472322_S187ZCX03G_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 1150 mm |
| USP information 1 | <strong>Flex 2 Baskets – Flexible baskets, Rack Matic and Flex Cutlery Drawer offers easy loading solutions</strong> |
| USP information 2 | <strong>Zeolith: effective drying with natural minerals.</strong> |
| USP information 3 | <strong>TimeLight – the time remaining in the programme is projected onto the floor</strong> |
| USP information 4 | <strong>Door Open Assist – Just push the door gently to open.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | The dishwasher with cutlery drawer that's flexible to load and offers the comfort of door opening with a light push. |
| Electrical connection rating | 2400 W |
| Installation type | Full-integrated |
| Is this appliance intended to be built-in | Yes |
| Digital countdown indicator | Yes |
| USP information 5 | <strong>Home Connect – Add your dishwasher to your home network and enjoy the infinite possibilities of connected services</strong> |
| Automatic programmes | Yes |
| Capability of wireless communication | Yes, embedded |
| Communication Technology used | wifi |
| Drying system | Heat exchanger, Zeolith |
| Number of different wash temperatures | 6 |
| Number of programmes | 6 |
| Basket with handle | Bottom basket, Top basket |
| Column installation | Yes |
Neff S187ZCX03G N 70, Fully-Integrated Dishwasher, 60 Cm
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability




