Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.




| Brands | Neff |
|---|---|
| GTIN | 4242004253341 |
| Colour | White |
| Energy Rating | E |
| Model Number | VNA341U8GB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Colour | White |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Noise Level - Drying | 59 dB |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| Noise Level - Washing | 47 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 71.4 kg |
| Water Consumption | 70 L |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 75 kg |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Temperature Control | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | LED |
| Door Opening Angle | 90°; |
| Depth | 59 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | Drying options for most wash programmes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 1400 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84.8 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 1 | SpeedPerfect |
| Key Feature 2 | EcoSilence Drive motor |
| Key Feature 3 | AutoDry |
| Features | SpeedPerfect, EcoSilence Drive motor, AutoDry |
| Capacity (kg) | 8kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Drying (kg) | 5 kg |
| Product Dimensions | 84.8cm x 59.8cm x 59cm |
Neff VNA341U8GB 8kg/5kg 1400 Spin Washer Dryer
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability



