Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £689.00 ▼ |
| Donaghy Bros | £689.00 ▲ |
| RDO | £730.00 ▲ |
| Currys | £749.00 ▲ |
| AO | £749.00 ▲ |
| John Lewis | £749.00 ▲ |
| Marks Electrical | £749.00 ▲ |
| Buy it Direct | £749.00 ▲ |
| Amazon UK | £975.00 ▲ |










Introducing the Neff W543BX2GB Built In Washing Machine, designed to make laundry day a breeze. With a generous 8kg capacity and a powerful 1400 RPM spin speed, this washing machine is perfect for large households and busy families.
Key features of the Neff W543BX2GB include:
- Energy efficient with an A+++ energy rating
- 15 wash programs to choose from, including Quick Wash and Delicates
- TimeLight feature displays remaining time on the floor
- Reload function allows you to add forgotten items mid-cycle
- Quiet operation thanks to EcoSilence Drive motor
- Large LED display for easy program selection
| Brands | Neff |
|---|---|
| GTIN | 4242004268352 |
| Colour | White |
| Energy Rating | C |
| Model Number | W543BX2GB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Programmes | Cotton, Delicates / Silk, Easy care, Eco 40-60, Hygiene, Mixed load, Shirts, Super quick 15, Allergy +, Drain / Spin, Ready in, Reload, Single rinse, Speed Perfect, Spin speed reduction, Start/pause with reload function |
| Noise Level | 66 dB |
| No. of Programmes | 14 |
| Warranty Information | the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Weight | 72 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 L |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Weight | 73 kg |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Shipping Height | 87 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 54.4 cm |
| Installation Type | Integrated |
| Key Feature 1 | SpeedPerfect |
| Key Feature 2 | Automatic load adjustment |
| Key Feature 3 | Range of programs |
| Features | SpeedPerfect, Automatic load adjustment, Range of programs |
| Product Range | Integrated Washing Machines |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 81.8 cm |
| Capacity (kg) | 8kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 54.4cm |
| Construction type | Built-in |
| Length of electrical supply cord | 210.0 cm |
| Width of the product | 596 mm |
| Height of the product | 818 mm |
| Depth of the product | 544 mm |
| Height of the packed product | 870 mm |
| Width of the packed product | 645 mm |
| Depth of the packed product | 630 mm |
| Net weight | 72.3 kg |
| Gross weight | 73.2 kg |
| Product Image | 22204973_W543BX2GB_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 956 mm |
| Door hinge | Left |
| Interior light | Yes |
| USP information 1 | <strong>Speed Perfect – Optimal washing results in up to 65% less time.</strong> |
| USP information 2 | <strong>Intelligent Stepless Water System – Smart sensors reduce use of water.</strong> |
| USP information 3 | <strong>Quick 15' – Washes, rinses, and spins in just 15 minutes</strong> |
| USP information 4 | <strong>Efficient Silent Drive with 10-year warranty – quiet motor and peace of mind.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | The extremely quiet and durable built-in washing machine with 8 kg load capacity, practical short cycles and optimal water dispensing. |
| Electrical connection rating | 2300 W |
| Installation type | Full-integrated |
| Is this appliance intended to be built-in | Yes |
| Energy Efficiency Index for the washing cycle | 68.6 |
| Energy consumption in kWh per kg per cycle of eco 40-60 programme | 0.624 kWh/cycle |
| Maximum capacity in kg | 8.0 kg |
| Spin-drying efficiency class of eco 40-60 programme | B |
| Washing efficiency index eco 40-60 programme | 1.040 |
| Duration of eco 40-60 wash cycle in hours and mins at half capacity | 2:40 |
| Duration of eco 40-60 wash cycle in hours and mins at quarter capacity | 2:25 |
| Duration of eco 40-60 programme in hours and mins at rated capacity | 3:26 |
| Weighted average percentage of moisture contained in load after eco 40-60 programme | 51.4 |
| Weighted energy consumption in kWh per 100 washing cycles of eco 40-60 programme | 62 kWh/100 cycles |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Spin speed options | Variable |
| Anti-crease function | Anti-crease phase at progr end |
| Door opening | Handle |
| Drum volume | 55 l |
| Drum material | Stainless steel |
| USP information 5 | <strong>Large LED Display – Large display for easier navigation and wash programme delay of up to 24 hours</strong> |
NEFF W543BX2GB Integrated 8 kg 1400 Spin Washing Machine
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability




