Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.










The Ninja AF500UK Foodi FlexDrawer Air Fryer in Black is a versatile kitchen appliance that allows you to air fry, roast, reheat, and dehydrate a variety of foods with ease. Its unique FlexDrawer design offers two independent baskets that can cook different foods simultaneously, saving you time and energy in the kitchen.
Key Features:
- FlexDrawer design with two independent baskets
- Multiple cooking functions including air fry, roast, reheat, and dehydrate
- XL capacity to cook for the whole family
- Easy-to-use digital controls with customizable settings
- EvenCrisp technology for crispy, golden results every time
| Brands | EURONICS Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356269568 |
| Colour | Black |
| Model Number | AF500UK |
| Promotional Offers | NINJA20 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Air Fryer |
| Colour | Black |
| Power | 2470 W |
| Timer | Yes |
| Weight | 9.38 kg |
| Shipping Width | 38.2 cm |
| Shipping Weight | 12.8 kg |
| Shipping Depth | 56.2 cm |
| Shipping Height | 40.4 cm |
| Controls | Dial |
| Depth | 31.6 cm |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Accessories | 1 x Divider |
| Internal Depth | 21.5 cm |
| Internal Height | 13.7 cm |
| Internal Width | 37 cm |
| Key Feature 1 | Versatile FlexDrawer |
| Key Feature 2 | Family-sized meals |
| Key Feature 3 | XL 10.4L drawer |
| Features | Versatile FlexDrawer, Family-sized meals, XL 10.4L drawer |
| Functions | Max Crisp, Air Fry, Roast, Reheat, Dehydrate, Bake, Prove" |
| Safety Features | Auto shut off, cool touch handles |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Air Fryers |
| Width | 49.6 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 32.7 cm |
| Product Dimensions | 32.7cm x 49.6cm x 31.6cm |

