Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.










The Ninja OL550UK is the perfect 11 in 1 Foodi Multi Cooker
The OL550UK Multi Cooker offers up to 11 different cooking options to help you create the perfect meal. These functions include:
- Pressure Cook – Heated steam quickly cooks foods up to 70% faster than other cooking methods.
- Air Fry - Serve French fries or crisps using little to no oil, with up to 75% less fat than traditional frying. In this mode, you can also choose from a range of other convection and hob-style functions.
- Steam Air Fry - Allows you to make your vegetables crispier or cook frozen foods without drying them out
- Grill – For that barbeque feel on your food
- Bake/Steam Bake – From cakes, cookies, pies, and pastries, this option has you covered
- Dehydrate – Create dried vegetable crisps, dried fruit snacks, homemade jerky, or even dried herbs
- Sear/Sauté - Perfect for onions or if you're searing meat for your roast
- Steam – Steam healthy vegetables or enjoy perfectly cooked rice
- Slow Cook- Cook up to 12 hours in advance, ideal for when you want your favourite stew or casserole
- Yoghurt – Make your own yoghurt with ease
With a large 6L cooking pot, the OL550UK is the perfect size for up to 4 people and comes with a range of accessories including a 3.7L cook and crisp basket and a reversible rack. A recipe guide is also included to help give you a few cooking ideas and the accessories are non-stick and dishwasher safe.
Order the Ninja OL550UK for all your cooking needs today!
| Brands | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356249942 |
| Model Number | OL550UK |
| Promotional Offers | NINJA20 |
| Product Category Group | SDA |
| Colour | Black |
| Width (cm) | 39.1cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 10.7 kg |
| Smart Connect | No |
| Start Delay Option | No |
| Depth | 39.8 cm |
| Defrost Function | No |
| Bluetooth | No |
| Interior Light | No |
| Height (cm) | 41 cm |
| Keep Warm Function | No |
| Key Feature 1 | 1460 Watt, 6 Litre Capacity |
| Key Feature 2 | 11 Cooking Functions |
| Key Feature 3 | Combi-Steam Mode |
| Features | 1460 Watt, 6 Litre Capacity, 11 Cooking Functions, Combi-Steam Mode |
| Product Dimensions | 41cm x 39.1cm x 39.8cm |

