Ninja OO101UK Ninja Woodfire Outdoor Oven, Artisan Pizza Maker and BBQ Smoker - Terracotta/Steel
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability
| Brands | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356272872 |
| Model Number | OO101UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Woodfire Electric Outdoor Oven |
| Colour | Terracotta Body/Steel Door |
| Package Contents | 1x Grill Plate, 1x Pizza stone, 1x Pro bake tray, 1x roast rack, 1 x Pellet Scoop, 1x Main unit, Ninja Woodfire Pellets (Robust + All-Purpose Sample Bags) |
| Weight | 21 kg |
| Shipping Width | 61.4 cm |
| Shipping Weight | 21 kg |
| Shipping Depth | 53.5 cm |
| Shipping Height | 48.5 cm |
| Depth | 53.5 cm |
| Additional Information | Outdoor Electric High-Heat Roaster Oven, Artisan Pizza Oven & BBQ Smoker , Woodfire Technology: Burns natural wood pellets for authentic smoky flavours, 370°C high-heat roasting for brick-oven inspired flavour & texture, No-turn pizzas in under |
| Material | Combination of plastic, metal and stainless |
| Key Feature 1 | 8 cooking functions |
| Key Feature 2 | Woodfire technology |
| Key Feature 3 | Complete temperature control |
| Features | 8 cooking functions, Woodfire technology, Complete temperature control |
| Functions | Pizza, Max Roast, Gourmet Roast, Top Heat, Bake, Smoker, Dehydrate, Keep Warm |
| Colour Group | Brown |
| Product Range | BBQ's |
| Width | 61.4 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 40 cm |
| Product Dimensions | 40cm x 61.4cm x 53.5cm |


