Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
















Introducing the Nutribullet NBLP9 900 Series Blender in a sleek Champagne color. This powerful blender is designed to effortlessly blend fruits, vegetables, nuts, and seeds to create smooth and nutritious smoothies, soups, sauces, and more.
Key Features:
- 900-watt motor for powerful blending
- Extractor blade breaks down tough ingredients for smooth results
- Pulse feature for precise control over blending
- Includes two cups with flip-top lids for on-the-go convenience
- Easy to clean with dishwasher-safe parts
| Brands | Nutribullet |
|---|---|
| GTIN | 5060191467353 |
| Colour | Champagne |
| Model Number | NBLP9 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Blender |
| Colour | Champagne |
| Number of Speed Settings | 1.0 |
| Weight | 2.5 kg |
| Shipping Width | 30 cm |
| Shipping Weight | 3.69 kg |
| Shipping Depth | 18 cm |
| Shipping Height | 36 cm |
| Control Type | Twist Pad |
| Depth | 25.7 cm |
| Material | plastic |
| Key Feature 1 | Increased 24,000 RPM to power your day |
| Key Feature 2 | Just push, twist and blend. Yes, it's that easy. |
| Key Feature 3 | Classic Champagne finish: not only is the nutribullet 900 powerful, it?s stylish too |
| Features | Increased 24,000 RPM to power your day, Just push, twist and blend. Yes, it's that easy., Classic Champagne finish: not only is the nutribullet 900 powerful, it?s stylish too |
| Colour Group | Yellow |
| Product Range | Blenders |
| Width | 14.6 cm |
| Height | 35.99 cm |
| Product Dimensions | 35.99cm x 14.6cm x 25.7cm |

