Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £449.00 ▼ |
| Reliant Direct | £449.00 ▲ |
| Currys | £499.00 ▲ |
| AO | £499.00 ▲ |
| John Lewis | £499.00 ▲ |
| Argos UK | £499.00 ▲ |
| Marks Electrical | £499.00 ▲ |
| Buy it Direct | £499.00 ▲ |
| Very | £499.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £499.00 ▲ |
| Bosch UK | £499.00 ▲ |
| RDO | £499.00 ▲ |
| Costco | £499.99 ▲ |
| Amazon UK | £549.00 ▲ |










- Cooking zone front left: 180 mm, 1.8 KW (max. power 3.1 KW)
- Cooking zone rear left: 180 mm, 1.8 KW (max. power 3.1 KW)
- Cooking zone rear right: 145 mm , 1.4 KW (max power 2.2 KW)
- Cooking zone front right: 210 mm, 2.2 KW (max. power 3.7 KW)
- TouchSelect: control the power with imprinted +/- touch buttons.
- Variable 17-stage power settings for each zone: precisely adapt the heat with 17 power levels (9 main levels and 8 intermediate levels).
- Switch-off timer: switches off the cooking zone at the end of the time set (e.g. for boiled eggs).
- Count-down timer: an alarm sounds at the end of the time set (e.g. for pasta).
- PowerBoost function for all zones
- : boil water faster thanks to 50% more energy than at the highest standard level.
- QuickStart function: when switching on, the hob automatically selects the cooking zone with cookware (when placed on a zone whilst the hob is off).
- ReStart function: in case of unintentional switch-off, this feature restores all previous settings by switching on the hob again within 4 seconds.
- Quick Stop: quickly switch off a cooking zone with one longer touch.
- 60 cm: space for 4 pots or pans.
- Front facette design
- 2 stage residual heat indicator for each zone: indicates which cooking zones are still hot or warm.
- Control panel lock: prevent unintended activation of the hob.
- Main on/off switch: switch off all cooking zones at the touch of a button.
- Automatic safety shut off: for safety reasons, heating stops after a preset time if not used.
- Dimensions of the product (HxWxD mm): 51 x 592 x 522
- Required niche size for installation (HxWxD mm) : 51 x 560 x (490 - 500)
- Min. worktop thickness: 16 mm
- Connected load: 7.4 KW
- Power management options for 16A, 13A or 10A connection: limit the maximum power if needed (depends on fuse protection of electric installation).
- Power cord: 1.1 m, Cable included
| Number of Burner/Zones | 4 |
|---|---|
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005319848 |
| Model Number | PIE631BB5E |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Black |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of hob zones | 4 |
| Weight | 12.2 kg |
| Shipping Width | 75.3 cm |
| Shipping Depth | 60.3 cm |
| Shipping Height | 12.6 cm |
| Cooking Element Type | Induction |
| Control position | Front |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | Back left hob power 1.8 |
| Cooking Element 3 Power | Back right hob power 1.4 |
| Cooking Element 1 Power | Front right hob power 2.2 |
| Cooking Element 2 Power | Front left hob power 1.8 |
| Depth | 52.2 cm |
| Additional Information | 2 stage residual heat indicator for each zone , Main on/off switch, Load Capacity 7.4 (kW) |
| Boost Function | Yes |
| Height (cm) | 5.1 cm |
| Key Feature 1 | 4 Zones |
| Key Feature 2 | Touch Controls, Power Boost |
| Key Feature 3 | Quick Start, Residual Heat Indicator |
| Features | 4 Zones, Touch Controls, Power Boost, Quick Start, Residual Heat Indicator |
| Approximate Width (cm) | 60 |
| Product Dimensions | 5.1cm x 59.2cm x 52.2cm |
| Controls | Touch |
| Product Datasheet | https://media3.bosch-home.com/Documents/eudatasheet/en-GB/PIE631BB5E.pdf |



