Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.










The Russell Hobbs RHM2047B 20 Litres Digital Microwave in black is a sleek and modern kitchen appliance that offers convenience and efficiency in cooking and reheating food.
Key features include:
- 20 litres capacity, providing ample space for cooking a variety of dishes
- Digital display with easy-to-use touch controls for selecting cooking settings
- 800W power output for quick and efficient cooking results
- Auto-cook menus for convenient cooking of popular dishes
- Defrost function for safely and quickly thawing frozen food
- Child safety lock to prevent accidental operation by children
| Brands | Russell Hobbs |
|---|---|
| GTIN | 5056233835716 |
| Colour | Black |
| Model Number | RHM2047B |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Colour | Black |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Microwave Power | 800 W |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Number of Power Levels | 5 |
| Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 60 cm |
| Shipping Weight | 15 kg |
| Shipping Depth | 43 cm |
| Shipping Height | 37 cm |
| Control Type | Dials |
| Depth | 35.2 cm |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | 20L capacity |
| Key Feature 2 | Fits 10.5" round plate |
| Key Feature 3 | 800W power |
| Features | 20L capacity, Fits 10.5" round plate, 800W power |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 48 cm |
| Height | 29.3 cm |
| Product Dimensions | 29.3cm x 48cm x 35.2cm |

