Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.










The Russell Hobbs RHM2346B 23 Litres Combination Microwave in sleek black is a versatile kitchen appliance that combines the functions of a microwave, grill, and convection oven. With a generous 23-litre capacity, this microwave is perfect for cooking a variety of dishes quickly and efficiently.
- 23-litre capacity
- Combination microwave, grill, and convection oven
- Sleek black design
- Digital display with easy-to-use controls
- 5 power levels for customized cooking
- Auto-cook menus for convenient meal preparation
- Defrost function for quick and easy thawing
- Child safety lock for peace of mind
- Easy-to-clean interior and removable turntable
| Brands | Russell Hobbs |
|---|---|
| GTIN | 5056233835723 |
| Colour | Black |
| Model Number | RHM2346B |
| Product Category Group | SDA |
| Colour | Black |
| Microwave Type | Microwave Oven |
| Microwave Power | 900 W |
| Microwave Capacity | 23 L |
| Number of Power Levels | 5 |
| Weight | 15 kg |
| Shipping Width | 51.7 cm |
| Shipping Weight | 17 kg |
| Shipping Depth | 45.6 cm |
| Shipping Height | 33.2 cm |
| Control Type | Buttons |
| Depth | 41.5 cm |
| Additional Information | Family-sized capacity, 3-in-1: microwave function, grill option, oven setting, 10 auto cook menu options, Digital display, Turntable diameter: 28.8cm, Child lock |
| Cavity Material | Stainless Steel |
| Key Feature 1 | 23L capacity |
| Key Feature 2 | 900W power |
| Key Feature 3 | 1000W grill function |
| Features | 23L capacity, 900W power, 1000W grill function |
| Functions | Grill, Oven, Microwave |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Combination Microwaves |
| Width | 46.9 cm |
| Height | 28 cm |
| Product Dimensions | 28cm x 46.9cm x 41.5cm |

