Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
























Enhance your home entertainment experience with the Samsung HW-B400F/XU 2.0ch Soundbar. This sleek soundbar features 4 speakers to deliver powerful, immersive sound for your movies, music, and TV shows.
Key features include:
- 2.0 channel soundbar with 4 speakers for clear, dynamic sound
- Wireless connection to your TV or mobile device for easy setup
- Bluetooth connectivity for streaming music from your smartphone or tablet
- Multiple sound modes to customize your listening experience
- Sleek, modern design in Titan Black to complement any home decor
| Brands | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806097092131 |
| Model Number | HW-B400F/XU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar |
| Colour | Titan black |
| Number of Channels | 2 |
| Number of built in speakers | 4 |
| Wall mountable | Yes |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Weight | 2.1 kg |
| Shipping Width | 92.8 cm |
| Shipping Weight | 2.9 kg |
| Shipping Depth | 15.5 cm |
| Shipping Height | 12 cm |
| Depth | 10.7 cm |
| Additional Information | Enhance your TV experience with 4 speakers., Dynamic immersive sound with Dolby 2ch / DTS 2ch., Natural sound, built-in woofer and compact design. , Never miss a word of your favourite show with Voice Enhancement Mode |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 4 | Voice enhancement mode |
| Key Feature 1 | 4 speakers. |
| Key Feature 2 | Dolby 2ch / DTS 2ch. |
| Key Feature 3 | Built-in woofer |
| Features | 4 speakers., Dolby 2ch / DTS 2ch., Built-in woofer, Voice enhancement mode |
| HDMI | Yes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Soundbars Wireless Connectivity |
| Width | 64.1 cm |
| Height | 6.65 cm |
| Product Dimensions | 6.65cm x 64.1cm x 10.7cm |


