Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.




























Enhance your home entertainment experience with the Samsung HW-Q600F/XU 3.1.2ch Q-Series Soundbar with Subwoofer. This sleek and powerful soundbar delivers immersive audio, bringing your favorite movies, music, and TV shows to life.
Key features include:
- 3.1.2 channel soundbar with dedicated center channel for clear dialogue
- Acoustic Beam technology for a panoramic sound experience
- Wireless subwoofer for deep, rich bass
- Bluetooth connectivity for streaming music from your smartphone or tablet
- Game Mode Pro for an enhanced gaming experience
- Adaptive Sound technology for optimized audio based on content
| Brands | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806097092063 |
| Model Number | HW-Q600F/XU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar with Subwoofer |
| Colour | Titan black |
| Number of Channels | 3.1.2 |
| Number of built in speakers | 9 |
| Wall mountable | Yes |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Weight | 3.9 kg |
| Shipping Width | 108.8 cm |
| Speaker Configuration | Center, Up-firing |
| Shipping Weight | 11.3 kg |
| Shipping Depth | 23.5 cm |
| Shipping Height | 44 cm |
| Depth | 10.5 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 4 | 6.5" subwoofer. |
| Key Feature 1 | 9 Speakers |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos. |
| Key Feature 3 | Samsung Q-Symphony |
| Features | 9 Speakers, Dolby Atmos., Samsung Q-Symphony, 6.5" subwoofer. |
| HDMI | Yes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Soundbars Wired |
| Width | 103 cm |
| Height | 5.7 cm |
| Product Dimensions | 5.7cm x 103cm x 10.5cm |


