Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
























Enhance your home entertainment experience with the Samsung HW-Q800F/XU 5.1.2ch Q-Series Soundbar. This sleek and powerful soundbar comes with a subwoofer to deliver immersive sound quality for your favorite movies, TV shows, and music.
Key features of the Samsung HW-Q800F/XU include:
- 5.1.2 channel soundbar system for a truly immersive audio experience
- Acoustic Beam technology for directional sound that puts you in the center of the action
- Wireless subwoofer for deep, rich bass that enhances your listening experience
- Adaptive Sound technology that analyzes the audio signal to deliver optimized sound for every scene
- Bluetooth connectivity for easy streaming of music from your smartphone or tablet
| Brands | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806097094227 |
| Model Number | HW-Q800F/XU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar with Subwoofer |
| Colour | Black |
| Number of Channels | 5.1.2 |
| Number of built in speakers | 11 |
| Wall mountable | Yes |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 5.1 kg |
| Shipping Width | 118.2 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Speaker Configuration | Center, Up-firing, Side-firing |
| Shipping Weight | 15.3 kg |
| Shipping Depth | 29.1 cm |
| Shipping Height | 40.4 cm |
| Depth | 12 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 4 | 200W Compact Subwoofer |
| Key Feature 1 | 11 built-in speakers |
| Key Feature 2 | Wireless Dolby Atmos. |
| Key Feature 3 | Samsung Q-Symphony. |
| Features | 11 built-in speakers, Wireless Dolby Atmos., Samsung Q-Symphony., 200W Compact Subwoofer |
| HDMI | Yes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Soundbars Wired |
| Width | 111.07 cm |
| Height | 6.04 cm |
| Product Dimensions | 6.04cm x 111.07cm x 12cm |


