Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £469.00 ▼ |
| Currys | £469.00 ▲ |
| Marks Electrical | £469.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £469.00 ▲ |
| RDO | £469.00 ▲ |
| Amazon UK | £499.00 ▲ |




















The Samsung NV7B44205AK/U4 NV7B44205AK Bespoke Series 4 Oven with Dual Cook in Black is a versatile and stylish addition to any kitchen. With its innovative Dual Cook technology, you can cook two dishes at different temperatures simultaneously, saving you time and energy. The oven also features a large 75-liter capacity, perfect for cooking meals for the whole family. The sleek black design adds a touch of elegance to your kitchen, while the easy-to-use controls make cooking a breeze.
- Dual Cook technology allows you to cook two dishes at different temperatures simultaneously
- Large 75-liter capacity is perfect for cooking meals for the whole family
- Sleek black design adds a touch of elegance to your kitchen
- Easy-to-use controls make cooking a breeze
| Brands | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095214313 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | A+ |
| Model Number | NV7B44205AK/U4 |
| Number of Preprogramed Recipes | 50 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Single Oven |
| Colour | Black |
| Removable Door | Yes |
| Net Top Oven Capacity | 32 L |
| No. of Programmes | 11 |
| Net Main Oven Capacity | 76 L |
| Oven Accessories | Dual Cook Divider, 2 x Square Baking Trays, Wire Rack |
| Oven Lining Type - Back | Ceramic Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Ceramic Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 4 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Warranty Information | registration required*register the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/support/warranty |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 35.3 kg |
| Shipping Width | 69.4 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Weight | 39.8 kg |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Height | 66 cm |
| Control Type | Dial, Touch |
| Door Material | Glass |
| Depth | 57 cm |
| Certifications & Standards | CE |
| Interior Light Type | Halogen |
| Input Voltage | 240 v |
| Installation Type | Freestanding |
| Keep Warm Function | Yes |
| Key Feature 4 | Air Sous Vide - Achieve restaurant quality meals |
| Key Feature 1 | Dual Cook Flex - Customise cooking zones |
| Key Feature 2 | Save energy - Up to 25% less consumption |
| Key Feature 3 | SmartThings App - Control cooking remotely |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Dual Cook Flex - Customise cooking zones, Save energy - Up to 25% less consumption, SmartThings App - Control cooking remotely, Air Sous Vide - Achieve restaurant quality meals |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Single Ovens |
| Oven Lining Type | Ceramic Enamel |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.6 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMNV7B44205AKU4_psti" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Amp Rating | 32 |
| Product Dimensions | 59.6cm x 59.5cm x 57cm |
| Smart App Control | SmartThings app |



