Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £1,532.00 ▼ |
| Donaghy Bros | £1,532.00 ▲ |
| AO | £1,533.00 ▲ |
| Marks Electrical | £1,533.00 ▲ |
| Electrical discount UK | £1,599.00 ▲ |
| Buy it Direct | £1,599.00 ▲ |
| Peter Tyson | £1,599.00 ▲ |
| Spatial Online | £1,599.00 ▲ |
| Amazon UK | £1,699.00 ▲ |
| John Lewis | £1,699.00 ▲ |
| Richer Sounds | £1,699.00 ▲ |
| Costco | £1,699.00 ▲ |
| Currys | £1,799.00 ▲ |
| Samsung Direct | £1,799.00 ▲ |










Experience stunning visuals with the Samsung QE65QN900FTXXU 65" 8K Neo QLED TV. This TV features a glare-free screen and 8K AI upscaling technology, providing incredibly sharp and detailed images. With Dolby Atmos support, you'll enjoy immersive sound that brings your favorite movies and TV shows to life.
- 65" 8K Neo QLED display for crystal-clear visuals
- Glare-free screen for comfortable viewing in any lighting conditions
- 8K AI upscaling technology enhances lower resolution content
- Dolby Atmos support for immersive, theater-quality sound
- Sleek design that complements any living space
| Brands | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806097097556 |
| Energy Rating | G |
| Model Number | QE65QN900FTXXU |
| Promotional Offers | VAT Cashback |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| RMS Output Power | 70w |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Width with Stand | 145.53 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 25.5 kg |
| Shipping Width | 160 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Speakers | 4.2.2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Weight | 33 kg |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Shipping Depth | 16.4 cm |
| Shipping Height | 93.3 cm |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 3.78 cm |
| Depth with Stand | 25.68 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 86.74 cm |
| Maximum Resolution | 8K |
| Key Feature 1 | NQ8 AI Gen2 Processor |
| Key Feature 2 | Quantum Matrix Technology PRO |
| Key Feature 3 | Dolby Atmos |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | NQ8 AI Gen2 Processor, Quantum Matrix Technology Pro, Dolby Atmos |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| HDMI | Yes |
| Screen Size (Inches) | 65 |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 65 to 74 inch QLED 8K Televisions |
| Width | 145.53 cm |
| Height | 83.03 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMQE65QN900FTXXU_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 83.03cm x 145.53cm x 3.78cm |
| Vesa Mount Size | 400 x 300 |
Samsung QE65QN900FTXXU 65" 8K Neo QLED Glare Free TV with 8K AI Upscaling & Dolby Atmos?
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability



