Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.








The Samsung QE75QN73FATXXU 75" 4K Neo QLED HDR Smart TV offers a stunning viewing experience with its cutting-edge technology and sleek design.
Key features include:
- 75" 4K Neo QLED display for crisp, clear images
- Quantum HDR technology for enhanced contrast and color
- Smart TV capabilities for streaming your favorite shows and movies
- Ambient Mode+ to blend the TV into your living space when not in use
- Object Tracking Sound for immersive audio experience
- Multi View feature to watch multiple content simultaneously
| Brands | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095973838 |
| Energy Rating | D |
| Model Number | QE75QN73FATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| RMS Output Power | 20w |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Warranty Information | registration requiredregister your product within 90 days or purchase at: https://promotions.my-samsung.com/uk/find |
| Width with Stand | 167.75 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 29.6 kg |
| Shipping Width | 181.5 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Weight | 40.3 kg |
| Screen Technology | QLED |
| Shipping Depth | 16.4 cm |
| Shipping Height | 180 cm |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.66 cm |
| Depth with Stand | 33.15 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 101.62 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Key Feature 1 | 4K AI Upscaling |
| Key Feature 2 | AI Sound Pro |
| Key Feature 3 | Quantum Mini LEDs |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 4K AI Upscaling, AI Sound Pro, Quantum Mini LEDs |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| HDMI | Yes |
| Screen Size (Inches) | 75 |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 167.75 cm |
| Height | 90.07 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMQE75QN73FATXXU_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 90.07cm x 167.75cm x 2.66cm |
| Vesa Mount Size | 400 x 400 |
Samsung QE75QN73FATXXU 75" 4K Neo QLED HDR Smart TV
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability



