Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £825.00 ▼ |
| Amazon UK | £825.00 ▲ |
| Currys | £825.00 ▲ |
| AO | £825.00 ▲ |
| John Lewis | £825.00 ▲ |
| Marks Electrical | £825.00 ▲ |
| Buy it Direct | £825.00 ▲ |
| Very | £825.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £825.00 ▲ |
| Samsung Direct | £825.00 ▲ |
| RDO | £825.00 ▲ |
| Argos UK | £899.00 ▲ |
























The Samsung RS57DG400EM9EU 91cm Frost Free American Fridge Freezer in Silver is a stylish and spacious appliance that is perfect for any modern kitchen. With a total capacity of 571 liters, this fridge freezer offers ample storage space for all your groceries.
Key features include:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- Multi Flow cooling system ensures even temperature distribution throughout the appliance
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- Water and ice dispenser for convenient access to chilled water and ice cubes
- Digital display for easy monitoring and control of the temperature settings
| Non Plumbed | Yes |
|---|---|
| Water Dispenser | No |
| Style | Side-by-Side |
| Brands | Samsung |
| GTIN | 8806095757414 |
| Colour | Silver |
| Energy Rating | E |
| Model Number | RS57DG400EM9EU |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Colour | Silver |
| Plumbed | Yes |
| Noise Level | 37 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Total Capacity | 583 L |
| Net Refrigerator Capacity | 375 L |
| Net Freezer Capacity | 208 L |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Number of Freezer Drawers | 1 |
| Number of Freezer Shelves | 5 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Warranty Information | 2 year warranty with an additional 3 year warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 91 kg |
| Shipping Width | 97.4 cm |
| Shipping Weight | 99 kg |
| Shipping Depth | 71.6 cm |
| Shipping Height | 190.9 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 6 hr |
| Star Rating | 4 |
| Split | 60/40 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 65.4 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | Circulates air evenly around the fridge, Extra storage capacity thanks to thinner walls |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 4 | All-Around Cooling |
| Key Feature 1 | SpaceMax? |
| Key Feature 2 | AI Energy 10% |
| Key Feature 3 | Smart energy savings |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | SpaceMax™, AI Energy 10%, Smart energy savings, All-Around Cooling |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 14 kg |
| Colour Group | Silver |
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91.2 cm |
| Height | 178 cm |
| Width (cm) | 91.2 |
| Height (cm) | 178 |
| Defrost Type | Frost Free |
| Product Dimensions | 178cm x 91.2cm x 65.4cm |



