Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.

















The Schonhaus DWSF0115FSBG Dishwasher in Graphite is a sleek and efficient appliance that will make dishwashing a breeze. With a modern design and advanced features, this dishwasher is perfect for any kitchen.
Key Features:
- Energy-efficient design helps save on utility bills
- Multiple wash cycles for customized cleaning options
- Quiet operation for minimal disruption
- Adjustable racks to accommodate various dish sizes
- Delay start feature for convenience
| Place Setting | 15 |
|---|---|
| Cutlery tray | Yes |
| Brands | Schonhaus |
| GTIN | 5056795900181 |
| Colour | Graphite |
| Energy Rating | B |
| Model Number | DWSF0115FSBG |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Colour | Graphite |
| Programmes | ECO, Auto, Heavy, Glass, Normal, Fast |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 49 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Control Type | Touch |
| Dry Efficiency | A |
| Depth | 61 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | BLDC |
| Additional Information | Max Tub, All fold down spikes, Std Cup holder*4 with soft robbers, Carpet, Lower basket - 2 rows foldable spikes, Basket handle for lower and upper basket, Easy lift upper basket, Sliding third rack |
| Child Lock | Yes |
| Certifications & Standards | TUV |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | 15 place settings |
| Key Feature 2 | Flexible Baskets |
| Key Feature 3 | Slidable cutlery rack |
| Features | 15 place settings, Flexible baskets, Slidable cutlery rack |
| Drying Technology | Door Opening System |
| Half Load Supported | Yes |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 61cm |



