Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.



















The Schonhaus DWSF0115FSBW Dishwasher in White is a sleek and efficient appliance that will make cleaning up after meals a breeze. With multiple wash cycles and a spacious interior, this dishwasher is perfect for families and households of all sizes.
Key features include:
- Energy-efficient design helps save on utility costs
- Multiple wash cycles for customized cleaning options
- Spacious interior fits large pots, pans, and dishes with ease
- Quiet operation won't disrupt your home environment
- Easy-to-use controls make selecting settings a breeze
| Place Setting | 15 |
|---|---|
| Cutlery tray | Yes |
| Brands | Schonhaus |
| GTIN | 5056795900174 |
| Colour | White |
| Energy Rating | B |
| Model Number | DWSF0115FSBW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Colour | White |
| Programmes | ECO, Auto, Heavy, Glass, Normal, Fast |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 49 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Control Type | Touch |
| Dry Efficiency | A |
| Depth | 61 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | BLDC |
| Additional Information | Max Tub, All fold down spikes, Std Cup holder*4 with soft robbers, Carpet, Lower basket - 2 rows foldable spikes, Basket handle for lower and upper basket, Easy lift upper basket, Sliding third rack |
| Child Lock | Yes |
| Certifications & Standards | TUV |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | 15 place settings |
| Key Feature 2 | Flexible Baskets |
| Key Feature 3 | Slidable cutlery rack |
| Features | 15 place settings, Flexible baskets, Slidable cutlery rack |
| Drying Technology | Door Opening System |
| Half Load Supported | Yes |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 61cm |



