Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.

























The Schonhaus DWSI0115FSB Built In Dishwasher is a high-quality appliance designed to make dishwashing a breeze. With a spacious interior that can accommodate up to 15 place settings, this dishwasher is perfect for large families or households that frequently entertain guests.
Key Features:
- 15 place settings capacity
- Multiple wash cycles for customized cleaning options
- Energy efficient design helps save on utility bills
- Quiet operation for minimal disruption
- Stainless steel interior for durability and easy cleaning
| Brands | Schonhaus |
|---|---|
| GTIN | 5056795900198 |
| Energy Rating | B |
| Model Number | DWSI0115FSB |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Programmes | Auto, Heavy, Normal, ECO, 59min, Prewash, Glass, Fast |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 8.0 |
| Place Setting Capacity | 15.0 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Warranty Information | 5 year guarantee (*registration required)warranty can be registered by calling: 0800 0280 821 or registering at https://schonhaus.co.uk/guarantee |
| Weight | 45 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 53 kg |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Control Type | Touch |
| Dry Efficiency | A |
| Depth | 55.4 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | BLDC |
| Additional Information | Max Tub, All fold down spikes, Std Cup holder*4 with soft robbers, Carpet, Lower basket - 2 rows foldable spikes, Basket handle for lower and upper basket, Easy lift upper basket, Sliding third rack |
| Child Lock | Yes |
| Certifications & Standards | TUV |
| Installation Type | Built In |
| Hinge type | Sliding Hinge |
| Key Feature 1 | 15 place settings |
| Key Feature 2 | Flexible Baskets |
| Key Feature 3 | Slidable cutlery rack |
| Features | 15 place settings, Flexible baskets, Slidable cutlery rack |
| Drying Technology | Door Opening System |
| Half Load Supported | Yes |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 59.8cm x 55.4cm |



