Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.


















The Sensis DWF0114FSDW Dishwasher in white is a sleek and efficient appliance that will make cleaning up after meals a breeze. With a spacious interior and multiple wash cycles, this dishwasher is perfect for any household.
Key features include:
- Energy Star certified for energy efficiency
- 14 place settings for large loads
- Multiple wash cycles including heavy, normal, and eco
- Delay start option for convenience
- Adjustable upper rack to accommodate larger dishes
| Place Setting | 14 |
|---|---|
| Cutlery basket | Yes |
| Brands | sensis |
| Width (cm) | 60 |
| GTIN | 5056795900044 |
| Colour | White |
| Energy Rating | D |
| Model Number | DWF0114FSDW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Colour | White |
| Programmes | Super 50' 65?C, Smart 50?C - 70?C, Hygiene 127' 70?C, Eco 205' 50?C, Quick 30' 40?C |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 45 dB |
| No. of Programmes | 5 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 46 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Weight | 49 kg |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Shipping Height | 88.1 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 59.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Adjustable upper basket 5cm |
| Child Lock | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Super Active Drying |
| Key Feature 2 | Hygiene 70 cycle |
| Key Feature 3 | Auto Door |
| Features | Super Active Drying, Hygiene 70 cycle, Auto Door |
| Drying Technology | Super Active |
| Half Load Supported | Yes |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 59.8cm |



