Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
























The Sensis RFCMF0160EW 59.5cm Fridge Freezer in White is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a total capacity of 160 liters, this fridge freezer offers plenty of space for all your fresh and frozen goods.
Key features include:
- Energy efficient design with an A+ energy rating
- Frost-free technology for hassle-free maintenance
- Adjustable shelves and door balconies for customizable storage options
- LED lighting for bright and efficient illumination
- Reversible door for flexible installation options
| Brands | sensis |
|---|---|
| GTIN | 5056795900136 |
| Colour | White |
| Energy Rating | E |
| Model Number | RFCMF0160EW |
| Promotional Offers | BF25 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | White |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Total Capacity | 355 L |
| Net Refrigerator Capacity | 235 L |
| Net Freezer Capacity | 120 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Weight | 72 kg |
| Shipping Width | 66.3 cm |
| Shipping Weight | 78 kg |
| Shipping Depth | 74.8 cm |
| Shipping Height | 194.4 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 66.7 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | Electronic temp. control, Tempered glass shelves, Fruit & Veg. crisper drawer, Reversible door, Total NoFrost |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Total NoFrost |
| Key Feature 2 | Electronic temperature control |
| Key Feature 3 | Reversible door |
| Features | Total NoFrost, Electronic temperature control, Reversible door |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 6 kg |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 185 cm |
| Width (cm) | 60 |
| Height (cm) | 185 |
| Defrost Type | Frost Free |
| Product Dimensions | 185cm x 59.5cm x 66.7cm |



