Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.






















The Sensis RFTLF01Z54EW 54.8cm Low Frost Tall Freezer in White is a spacious and energy-efficient appliance that is perfect for storing all your frozen goods.
Key features of this freezer include:
- 54.8cm tall design provides ample storage space for frozen foods
- Low Frost technology reduces the need for frequent defrosting, saving you time and effort
- Energy-efficient performance helps save on electricity bills
- Adjustable shelves and compartments allow for customizable storage options
- Fast freeze function rapidly lowers the temperature to preserve the freshness of your food
| Brands | sensis |
|---|---|
| GTIN | 5056795900167 |
| Colour | White |
| Energy Rating | E |
| Model Number | RFTLF01Z54EW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tall Freezer |
| Colour | White |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Freezer Capacity | 169 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Weight | 38 kg |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Shipping Weight | 62 kg |
| Shipping Depth | 65.2 cm |
| Shipping Height | 189.7 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 56.5 cm |
| Defrost Type | Low Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Outbuilding compatible |
| Key Feature 2 | Low Frost |
| Key Feature 3 | Reversible door |
| Energy Consumption | 237 kWh |
| Features | Outbuilding compatible, Low Frost, Reversible door |
| Colour Group | White |
| Product Range | Tall Freezers |
| Width | 54.8 cm |
| Height | 138 cm |
| Width (cm) | 55 |
| Defrost Type | Low Frost |
| Product Dimensions | 138cm x 54.8cm x 56.5cm |



