Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.






















The Sensis RFUCF01F54EW 54.8cm Undercounter Fridge in White is the perfect addition to any kitchen, offering ample storage space in a compact design. With a sleek white finish, this fridge will seamlessly blend in with any decor.
Key Features:
- 54.8cm undercounter design
- Ample storage space
- Sleek white finish
- Compact and space-saving
- Adjustable shelves for customizable storage options
- Energy efficient
| Brands | sensis |
|---|---|
| GTIN | 5056795900112 |
| Colour | White |
| Energy Rating | E |
| Model Number | RFUCF01F54EW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Undercounter Fridge |
| Colour | White |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Net Total Capacity | 99 L |
| Net Refrigerator Capacity | 99 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Weight | 28 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Weight | 30 kg |
| Shipping Depth | 57.3 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Depth | 56.2 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Interior Light | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Icebox Capacity | 15 L |
| Key Feature 1 | Outbuilding compatible |
| Key Feature 2 | Low Frost |
| Key Feature 3 | Reversible door |
| Features | Outbuilding compatible, Low Frost, Reversible door |
| Colour Group | White |
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 54.8 cm |
| Height | 85 cm |
| Width (cm) | 55 |
| Product Dimensions | 85cm x 54.8cm x 56.2cm |



