Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.




















The Sensis RFUCF01L54EW 54.8cm Undercounter Larder Fridge in White is a compact and efficient appliance that is perfect for smaller kitchens or as an additional storage option for groceries and beverages.
Key Features:
- 54.8cm undercounter design fits seamlessly into any kitchen layout
- Larder fridge configuration provides ample storage space for fresh food items
- White finish adds a sleek and modern touch to your kitchen decor
- Energy efficient design helps save on electricity costs
- Adjustable shelves and door compartments for customizable storage options
| Brands | sensis |
|---|---|
| GTIN | 5056795900105 |
| Colour | White |
| Energy Rating | E |
| Model Number | RFUCF01L54EW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Under Counter Larder Fridge |
| Colour | White |
| Reversible Doors | Yes |
| Net Total Capacity | 129 L |
| Net Refrigerator Capacity | 129 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Warranty Information | warranty can be registered by calling: 0800 0223 899 or registering at https://sensis.uk/guarantee |
| Weight | 27 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Weight | 29 kg |
| Shipping Depth | 57.3 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Depth | 56.2 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Fruit & Veg. Crisper Drawer |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Interior Light | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Mechanical temperature control |
| Key Feature 2 | Reversible door |
| Key Feature 3 | Suitable for use to -5?C |
| Features | Mechanical temperature control, Reversible door, Suitable for use to -5?C |
| Colour Group | White |
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 54.8 cm |
| Height | 85 cm |
| Width (cm) | 55 |
| Product Dimensions | 85cm x 54.8cm x 56.2cm |



