Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.




















The Sensis WMF01814AW 8kg 1400 Spin Washing Machine in white is a high-quality appliance that will make laundry day a breeze. With a generous 8kg capacity, this washing machine is perfect for medium to large households. The 1400 spin speed ensures that your clothes come out clean and fresh every time.
- 8kg capacity - ideal for medium to large households
- 1400 spin speed - ensures clothes are thoroughly cleaned and dried
- Multiple wash programs - including quick wash and delicate cycles
- Energy efficient - A+++ rating helps save on energy bills
- Delay start function - allows you to set the machine to start at a time that suits you
| Brands | sensis |
|---|---|
| GTIN | 5056795900051 |
| Colour | White |
| Energy Rating | A |
| Model Number | WMF01814AW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | White |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes | Cotton prewash, Cotton 20°C, Colours,Synthetics , Wool, Mix, Rinse, Allergy Safe, Spin/Drain, Hand wash/Delicate, Rapid 15 min, Fast 60' 60°C, Jeans |
| Power Consumption | 2100 W |
| Noise Level - Spinning | 74 dB |
| Noise Level - Washing | 50 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Warranty Information | warranty can be registered by calling: 0800 0223 899 or registering at https://sensis.uk/guarantee |
| Weight | 70 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 48 L |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 64.1 cm |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Shipping Weight | 71.5 kg |
| Shipping Depth | 61 cm |
| Shipping Height | 88.1 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Button |
| Depth | 55.7 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Annual Water Usage | 48 L |
| Annual Energy Rating(kWh) | 47 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Certifications & Standards | CE, VDE |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 1 | Eco-Logic System |
| Key Feature 2 | Rapid 15-Minute Cycle |
| Key Feature 3 | Pearl Drum |
| Features | Eco-Logic System, Rapid 15-Minute Cycle, Pearl Drum |
| Colour Group | White |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Capacity (kg) | 8kg |
| Manufacturer Guarantee | 3 Years |
| Spin Speed | 1400 |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.7cm x 55.7cm |
Sensis WMF01814AW 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
✓ In Stock



